خانه / معرفی و تجهیزات / کاپو چیست و کاربرد آن

کاپو چیست و کاربرد آن

کاپو ابزاری است که بر روی دسته‌ی سازهای سیم دار نظیر گیتار نصب می‌گردد با کوتاه نمودن طول سیم‌های آزاد موجب بالا رفتن کوک کلی ساز و زیرتر شدن صداهای ایجادشده توسط سیم‌ها می‌شود. این ابزار وسیله‌ای است که گیتاریست‌ها با استفاده از آن در هنگام اجرا بدون تغییر شکل در آکوردهای آزاد،به هم زدن کوک ساز و.. گام‌ها و تنالیته های متفاوت به نوازندگی ادامه دهند.

کارایی

کارایی آن بستگی زیادی با قطعه‌ای دارد که برای نواختن انتخاب‌شده است. این ابزار را می‌توان روی هر فرت نصب کرد، اما معمولاً از فرت ۴ و ۵ فراتر نمی‌رود. بستگی به شیوه استفاده دارد. کاربرد آن دقیقاً مشابه باره گرفتن روی یک فرت به‌وسیله دست می‌باشد. (مشابه زمان باره گیری در هنگام استفاده از آن جای نت‌ها تغییر نخواهد کرد)

کاربرد کاپو

بیشتر کاربرد این وسیله برای نواختن یک قطعه در گام اصلی اون استفاده می‌شود و به دلیل اینکه نوازنده برای نواختن سیمی که می‌باید به‌صورت دست‌باز اجرا گردد دچار مشکل نشود و اصطلاحاً نگشت کم نیاورد، ناچار از کاپو استفاده می‌کند. کاپو در گیتار الکتریک هم استفاده مل شود.

نکات مهم برای استفاده

  • دقیقاً پشت فرت قرار می‌گیرد و متصل می‌شود.
  • در صورت قرارگیری روی فرت ها صدای تولیدشده از سیم‌ها “خفه” یا Mute خواهد بود و اگر با فرت فاصله داشته باشد صدای “باز” یا همان Buzz تولید می‌گردد.
  • دقیقاً می‌باید موازی با فرت نصب گردد.
  • بعضاً نمونه‌هایی از کاپوها موجود است که باعث می‌شوند گیتار از کوک خارج شود، اگر چنین اتفاقی رخ داد برای زیرتر شدن صدای سیم زهی باید سیم را قبل از کاپو بین کاپو و سر دسته گیتار آهسته اندکی کشیده شود همچنین اگر خواستیم نت ما بم‌تر شود می‌باید سیم را از حدود فرت دوازده مابین کاپو و جعبه رزونانس اندکی کشیده شود تا کوک دقیق شود.
  • در بعضی انواع، کاپو و تیونر باهم ترکیب‌شده و به‌عنوان یک وسیله مشترک علاوه بر باره گیری کوک دقیق سیم‌ها را هم ممکن نامیده است.
  • در گیتار‌های آکوستیک این وسیله تا حدود فرت ۵ کارایی خوبی خواهد داشت از کاپو ۵ به بعد اگر گام تغییر کند نتیجه بهتری می‌گیریم. مثلا اگر آهنگ اصلی در گام لا مینور است و ما می‌خواهیم کاپو را فرت پنج ببندیم بهتر است گام آهنگ را به گام ر مینور انتقال دهیم. یا اگر در گام می‌مینور است بهتر است به گام لامینور انتقال دهیم.
  • کاپوها دارای انواع مختلفی می‌باشند که هرکدام برای کاربری خاصی طراحی شده اند. بعضی از کاپوها را می‌توان سریع روی دسته گیتار بدون باز کردن جا به جا کرد. و در بعضی انواع دیگر می‌توان چند سیم خاص را نگه داشت و درواقع این مدل ها هر شش سیم را کاملا پوشش نمی‌دهند. و در بعضی مدل های جدید روی بدنه کاپو تیونر و مترونم دیجیتال تعبیه شده است.

کاپوی معروف به کاپوی آمریکایی به دلیل کاربری ساده و آسان و تفییر ندادن کوک گیتار را نیز بهم نمی‌ریزد از محبوب ترین و بهترین انواع کاپو می باشند.

منبع: آموزشگاه موسیقی منظومه

همچنین ببینید

پیک گیتار

پیک گیتار نوعی زخمه است که برای نوازندگی گیتار طراحی شده‌است. در طول زمان، پیک …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *